Legnica

1 minuta

·

·

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Legnicy sięgają 4000 lat p.n.e. Jak podaje zabytek piśmienny, zwany Geografem Bawarskim już w pierwszej połowie IXw. zamieszkiwał tu szczep słowiański Trzebowian. Na wiek IX-X przypada budowa grodu obronnego. Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od słowa: lgoty-ulgi, ligowisko-legowisko, ligać-leżeć lub od ligocicy-trzęsawisko. Po raz pierwszy nazwa miasta pojawia się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego. Na przełomie XII i XIIIw. na miejscu starego grodu książę Henryk I Brodaty wzniósł ceglano-kamienny zamek w stylu romańskim, wokół którego rozwinęła się rzemieślniczo-handlowa osada. Na początku XIIIw. Legnica zostaje siedzibą książęcą i dzięki temu rozrasta się przekształcając w duży ośrodek miejski. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych tzw. Wysokiej Drogi, z Kijowa do Magdeburga oraz z Wielkopolski na południe sprzyjało rozwojowi osadnictwa. Przed 1264 r. Legnica otrzymała prawa miejskie wzorowane na magdeburskich.

P1010762

P1010757

 P1010766

P1010769

P1010772

P1010779

P1010780

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Legnicy sięgają 4000 lat p.n.e. Jak podaje zabytek piśmienny, zwany Geografem Bawarskim już w pierwszej połowie IXw. zamieszkiwał tu szczep słowiański Trzebowian. Na wiek IX-X przypada budowa grodu obronnego. Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od słowa: lgoty-ulgi, ligowisko-legowisko, ligać-leżeć lub od ligocicy-trzęsawisko. Po raz pierwszy nazwa miasta pojawia się…

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Issue is a magazine-style theme design that displays blog posts, reviews, artwork and news.

⏬

It comes with different styles to spark your creativity in making it just as you’d like to.

Designed with WordPress

MagBlog is a magazine theme focused on sizable type and imagery to expand your content. Make it yours ⏬