Lato Agatowe

 • Lwóweckie Lato Agatowe – największa impreza kolekcjonerska w Polsce Lwóweckie Lato Agatowe w ciągu ostatnich kilku lat stało się największą imprezą kolekcjonerską w kraju (około 40.000 Zwiedzających w roku 2007) z rosnącym udziałem wystawców i gości z zagranicy. Tegoroczne XII LLA obfitowało w szereg specjalnych atrakcji i wydarzeń.

Jak co roku w ratuszu organizatorzy zapraszali do obejrzenia szeregu wystaw mineralogicznych? Na parterze zobaczyć  można wystawę „Metale zaklęte w kryształach”, na której zobaczyć można był spektakularne minerały mające w swoim składzie chemicznym metale, rudy metali, z których się je pozyskuje. Dodatkowe atrakcje to wystawy „Geologia w obiektywie” oraz ekspozycja poświęcona powstawaniu skamieniałości.

P1020835

P1020848

P1020849

P1020857

P1020858

P1020883

P1020901

P1020906

P1020941

P1020953

 P1020969

P1020986

Opublikowane przez Zbyszek

W fotografii przyrodniczej fascynuje mnie przeogromne, niekończące się bogactwo tematów. Zatrzymane w kadrze Co to jest czas? Nie wiemy, nawet w przybliżeniu. Choć doskonale wiemy, że istnieje, odczuwamy jego upływ, potrafimy go mierzyć z niezwykłą dokładnością, niezbędną w dobie szybkich komputerów i lotów kosmicznych, wyznaczamy mu granice "odtąd dotąd" albo "przed czymś". Czy my istniejemy w czasie, czy czas w nas istnieje? Czy, jeżeli istniejemy w czasie, pozostawiamy w nim ślad naszego istnienia? Czy, jeżeli czas w nas istnieje, przestaje istnieć, gdy my istnieć przestajemy? Czy pozostaje ŚLAD w bez-czasie? Magia fotografii. Czy fotografia przecina czas, rozdwaja go, zatrzymuje część czasu przynależną obrazowi fotograficznemu, który może "starzeć się" jako przedmiot, nie starzeje się jako obraz - rysy człowieka albo sfotografowany krajobraz nie zmieniają się mimo upływu czasu, pozostają na fotografii takie same, jakie były w nowej magicznej chwili fotografowania. Czy fotografia jest zamrożonym w bez-czasie ŚLADEM, dowodem istnienia "czegoś" w określonej chwili i w miejscu, istnienia "czegoś" w innym, nieznanym nam jeszcze wymiarze, niezależnym od czasoprzestrzeni? Jedno można stwierdzić, mianowicie: miarą wartości i rzetelności fotografii jest stopień w jaki fotografujący potrafi odczuć i oddać tę specyficzną chwilę, w której uruchamia spust migawki zapisując na materiale światłoczułym ŚLAD. Wszystko, bowiem, co istnieje i żyje w momencie spustu migawki pozostawia nam ŚLAD swego istnienia i życia.

12 myśli w temacie “Lato Agatowe

  1. Super 🙂
   Agaty
   Między Lwówkiem Śląskim a Lubomierzem w okolicy miejscowości Płóczki Dolne znajdują się „Pola agatowe”, gdzie można znaleźć ciekawe okazy tych minerałów. Czy znaleźć? Otóż wydaje się to już prawie jest niemożliwe. Tysiące przedeptanych tras, ścieżek, stoków, zboczy i wszelkich innych morfologicznych nierówności zostało już wielokrotnie przejrzane i wyeksploatowane. Jednakże nigdy nie do końca. Wiąże się to z procesem powstawania agatów w permskich melafirach, które podczas erupcji wulkanicznych powstawały w okresie permskim (ok. 270 mln lat temu), jako skały wylewne i stygły tu na powierzchni ziemi. Podczas krzepnięcia lawy wulkanicznej wydobywały się z niej gazy. W na pół okrzepłej lawie tworzyły one liczne pęcherze wypełniane przez również wydzielające się na skutek krzepnięcia lawy roztwory krzemionki. Wielokrotnie powtarzający się proces zarówno wylewającej się lawy na już okrzepłe podłoże, jak i dopływ za każdym razem innego stężenia krzemionki powodował jej odkładanie się wewnątrz częściowo, a nawet całkowicie zakrzepłego już pęcherza, odkładając kolejną warstwę krzemionki o innym kolorze. Tak powstawała geoda agatowa, nie zawsze do końca wypełniona, każda inna, każda o odmiennym następstwie barw, kształtów i wielkości. Tak więc, póki jeszcze nie przebito się przez całość skały porfirowej i melafirowej, póty jest szansa na znalezienie kolejnych agatów. Poszukiwania schodzą więc pod ziemię. Buduje się szybiki, sztolnie, komory, chodniki, całe mini kopalnie, na ogół płytko pod powierzchnią ziemi. Stempluje się je podpiera i eksploatuje zgodnie z wszelkimi wymogami sztuki górniczej. Czy ktoś ma na to pozwolenie? Zapewne tylko od właściciela gruntu. Reszta to wszystko jest nielegalne i niezgodne z prawem. Z drugiej strony tych agatowych szperaczy nie sposób ani powstrzymać, ani ścigać. Nikt po prostu o nich nic nie wie. Nie wiadomo kiedy prowadzą swoje roboty, ani gdzie (bo dobrze się maskują). W przeciwieństwie do węglowych bieda szybów w Wałbrzychu, tu jak dotąd nie zdarzył się żaden wypadek śmiertelny, co dobrze świadczy o fachowości profesjonalnych zbieraczy agatów.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Mówisz zupełnie jak mój mąż – jesteś geologiem lub mineraloligist ? To brzmi jak fascynujące miejsce , aby uczynić takie piękne agaty . Wolę ciekawe kamieni półszlachetnych do diamentów i mieć kamień księżycowy pierścionek zaręczynowy . Istnieje również uszkodzić w USA , ale bezmyślnych i chciwych poszukiwaczy minerałów , ale nie jest kopalnia diamentów w Arkansas , gdzie można polować na diamenty za opłatą ! Mój mąż zakwalifikowane jako geologa górniczego , ale przeniesione do ropy i gazu.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Dzień dobry 🙂 Kręcicie się wokół ciekawego świata – minerałów, musi być fascynujące i pocieszające oko piękno natury 🙂 Ja jestem z zawodu fotograf. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🙂

     Polubione przez 1 osoba

 1. Znane powiedzenie mówi, że jedno zdjęcie wystarcza na opis z tysiąca słów. A kilka dobrych zdjęć tworzących reportaż, ile zastąpi słów? Co to jest ten reportaż fotograficzny? Wydawało by się, że każdy wie. To zestaw paru zdjęć przedstawiający jakieś wydarzenie.Jest on prawdziwym odtworzeniem rzeczywistości.Rzeczywistość niejednokrotnie ma wiele oblicz, a prawda reportażu fotograficznego nie jest taka prosta. Opowieść fotograficzna przedstawiona jako reportaż jest subiektywnym spojrzeniem jej autora. Reportaż fotograficzny jest zawsze zaangażowany i wyraża stosunek autora do tematu. Poprzez dobór zdjęć, ich kolejność, odpowiednie do koncepcji kadrowanie fotograf kształtuje ideę główną swojej opowieści. Oczywiście nie może przy tym doprowadzić do wykrzywienia prawdy obiektywnej i jeszcze ważniejszej od niej prawdy subiektywnej. Wyszukiwanie "krytyczne" wszystkiego złego, smutnego, błędnego jest tendencją do fałszowania obrazu życia. I przeciwnie, gdy fotograf pokazuje wydarzenie w sposób "lukrowany", nadmiernie upiększony, czy "wybielony", też deformuje rzeczywistość. Prawda, autentyczność i swoje zaangażowanie muszą być zatem wyważone. Reportaz zdjęciowy"XII Lwóweckie "Agatowe Lato"- jest wspanialym odzwierciedleniem zrozumienia przez autora zdjęć istoty fotoreportazu zdjęciowego., dlaczego? Bo cechuje go"1.Aktualność – reportaż przedstawia to co istnieje, a nie to co było lub będzie. Po miesiącach lub latach reportaż przemienia się w dokument, który też ma wysokie walory. 2. Atrakcyjność – obraz jest intrygujący, zaskakujący, porywający, a dynamika zdjęć powoduje ,ze wszystko jest w ruchu.3, Ogrinalność i zaskoczenie to silne atuty w ręku autora fotoreportazu,nie zasłaniają jednak zasadniczych cech totoreportazu-prawdy, konkretu, uczciwości w stosunku do fotografowanych wydarzeń. Oryginalności należy szukać w ujęciu, w temacie, a oraz osobistym stosunku autora zdjęć do tego co jest przedmiotem fotografii.4.Treść-jest tak bogata i urozmaicona,że ogladając zdjęcia ma sie wrazenie ,że jestesmy uczestnikami tych zatrzymanych w kadrze wydarzen.Powstal dobry reportaż, który nasuwa wiele myśli i skojarzeń,wyraża ponadto myśl autora ,jego widzene wydarzeń ,a umiejętnośc uchwycenia tego co najważniejsze,najistotniejsze aby oddać realizm wydarzeń.Jest to podstawowa i najważniejsza jego cecha.Oceniam ten fotoreportaż jako dowód dojrzalości warsztatu fotogranicznego autora,jego profesjonalizm oraz szeroko pojete bogactwo duchowe autora,jego wrazliwość na piekno ,umiejetność wydobycia z tradycyjnej imprezy tego co najwazniejsze.Reportaz ten smialo mozna nazwac impresją filmową-ponieważ umiejętnośc wykorzystania gry swiatla i cienia-powoduje iż wszystko zyje,porusza sie jak w filmie.Daję 10 pkt

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Belgian Ecclesia Brussel - Leuven

Thoughts and happenings around the Belgian Free Christadelphian Ecclesia Brussels-Leuven - Gedachten en gebeurtenissen rond de Ecclesia Brussel-Leuven van de Broeders in Christus

Sheqoz.com

Powerful Information at your Fingertips

Superduque

Mi patria es todo el mundo.

Briciolanellatte Weblog

Navigare con attenzione, il Blog si sbriciola facilmente

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

find а wоmаn fоr sех intеrсоursе рrоvisiоns оf gеnеrаl саlm dоwn thеrе is аlrеаdу hеrе.

www.analkimg23.18sexy.ru/ -- find а wоmаn fоr sех intеrсоursе рrоvisiоns оf gеnеrаl саlm dоwn thеrе is аlrеаdу hеrе.

еmоtiоnаl hоt уоung girls lоvе sех sеа vасаtiоn уоu rаzуsсhеsh hеrе.

www.arianesantorno.loveal.ru/ -- еmоtiоnаl hоt уоung girls lоvе sех sеа vасаtiоn уоu rаzуsсhеsh hеrе.

Universo Web News

Escolha uma coluna no menu ou clique em um post na página inicial

sех sех mееting fоr 1 twiсе sеху уоung wоmаn wаiting fоr уоu thеn.

www.heredia809.lovemyrlove.ru/ -- sех sех mееting fоr 1 twiсе sеху уоung wоmаn wаiting fоr уоu thеn.

Don Charisma

because anything is possible with Charisma

Sedat ÜNAL💫Blog

Hayat Paylaşıldıkça💫Güzelleşir ...

Mi objetivo es luminoso

Fotografío cosas..

Eat Dessert First Greece

Πολιτισμικά, ταξιδιωτικά, κοινωνικά, ιστορικά, γαστρονομικά και γλυκά θέματα σε μία αλλιώτικη ιστοσελίδα!

Les Jumelles

Le blog des Jumelles - Passionnées par la communication, l'événementiel et le tourisme, nous sommes ravie de vous partager ici notre quotidien (Lifestyle). Nous vous souhaitons une bonne visite ! :)

Daniele Peluso

Fotografia amatoriale, scrittura amatoriale, minimalismo, voli pindarici, nebbie ed utopie.

Sweetly Salted Berry

Plant-based recipes for everyone

Nadiia`s stories

Hello, everyone! My name is Nadiia, you probably noticed, I have another blog about healthy eating and sports, it is my passion) As for this blog, I just decided to share my thoughts, my feelings. Do not judge, I am not a professional writer, I just trying to express myself.

Rajah Al Hurra

المرأة ترى كل شيء، ولكن لم يقل شيئا رجل يرى شيئا، وتتحدث عن أي شيء

%d blogerów lubi to: