Ruiny książęcego zamku, położonego na gnejsowej skale w zakolu Bruśnika. Wybudowany jest z miejscowego kamienia gnejsowego, zapewne na początku XIV wieku przez Bernarda lub Henryka, księcia świdnicko – jaworskiego. Po raz pierwszy w znanych źródłach zamek wymieniony jest w 1329 roku (określony jako SWETA). Miał strzec pogranicznych ziem w Okręgu Kwisy. Jednakże przejęcie tych terenów przez króla Czech, spowodowało upadek jego militarnego znaczenia. Pewne partie muru obronnego pochodzą z okresu średniowiecza. Sam budynek zamkowy, zamieszkały jeszcze w XIX wieku, pochodzi z okresu późniejszego. Zamek przebudowany był w XVI wieku, po pożarze w 1527 roku. Z tego okresu pochodzą mury obronne zamku.
Wieś Świecie położona jest w powiecie Lwóweckim w gminie Leśna. Zamek, a właściwie jego ruiny, jest własnością prywatną, a ich właściciel, co widać m.in. po zgromadzonych materiałach, podjął się odbudowy części ruin i ich zabezpieczenie.
W fotografii przyrodniczej fascynuje mnie przeogromne, niekończące się bogactwo tematów.
Zatrzymane w kadrze
Co to jest czas? Nie wiemy, nawet w przybliżeniu. Choć doskonale wiemy, że istnieje, odczuwamy jego upływ, potrafimy go mierzyć z niezwykłą dokładnością, niezbędną w dobie szybkich komputerów i lotów kosmicznych, wyznaczamy mu granice "odtąd dotąd" albo "przed czymś". Czy my istniejemy w czasie, czy czas w nas istnieje? Czy, jeżeli istniejemy w czasie, pozostawiamy w nim ślad naszego istnienia? Czy, jeżeli czas w nas istnieje, przestaje istnieć, gdy my istnieć przestajemy? Czy pozostaje ŚLAD w bez-czasie? Magia fotografii. Czy fotografia przecina czas, rozdwaja go, zatrzymuje część czasu przynależną obrazowi fotograficznemu, który może "starzeć się" jako przedmiot, nie starzeje się jako obraz - rysy człowieka albo sfotografowany krajobraz nie zmieniają się mimo upływu czasu, pozostają na fotografii takie same, jakie były w nowej magicznej chwili fotografowania. Czy fotografia jest zamrożonym w bez-czasie ŚLADEM, dowodem istnienia "czegoś" w określonej chwili i w miejscu, istnienia "czegoś" w innym, nieznanym nam jeszcze wymiarze, niezależnym od czasoprzestrzeni? Jedno można stwierdzić, mianowicie: miarą wartości i rzetelności fotografii jest stopień w jaki fotografujący potrafi odczuć i oddać tę specyficzną chwilę, w której uruchamia spust migawki zapisując na materiale światłoczułym ŚLAD. Wszystko, bowiem, co istnieje i żyje w momencie spustu migawki pozostawia nam ŚLAD swego istnienia i życia.
View more posts
everything that exist has to perish—-nothing is immortal and that teaches us to live a life os honesty, brotherhood and kindness 🙂 wishing you peace my friend
Witam na moim kulinarnym blogu! Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawe przepisy wraz z ich kalorycznością, ale także wiele informacji dotyczących odżywiania. Zapraszam!
beautiful photos
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Nice thank you 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
everything that exist has to perish—-nothing is immortal and that teaches us to live a life os honesty, brotherhood and kindness 🙂 wishing you peace my friend
PolubieniePolubione przez 1 osoba
I confirm the real words 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
thank you friend
PolubieniePolubienie
Beautiful pictures…love the architecture!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Thank you 🙂 Have a nice beginning of the week 🙂
PolubieniePolubienie